electronic construction

Γραφτείτε στο φόρουμ Ηλεκτρονικές Κατασκευές και στηρίξτε τη προσπάθεια μας με τη παρουσία σας να καταθέτουμε γνώσεις περί ηλεκτρονικών νέων, κατασκευών και άλλων γενικών πληροφοριών, η εγγραφή είναι απλή και σύντομη, γίνεται μέλος και στηρίξτε την ομάδα μας, σας...

Ευχαριστούμε....

electronic construction

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Greece


    Τροφοδοτικό αυτοκινήτου 5V/5A

    Electron
    Electron
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 440
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2012
    Τόπος : Greece

    Τροφοδοτικό αυτοκινήτου 5V/5A  Empty Τροφοδοτικό αυτοκινήτου 5V/5A

    Δημοσίευση από Electron Πεμ 26 Ιουλ 2012, 12:18 am

    Τροφοδοτικό αυτοκινήτου 5V/5A

    Mετά απο πολύ ψάξιμο έκανα λοιπόν αυτό το τροφοδοτικό για το αυτοκίνητο και έχω συνδέσει όλες τις συσκευές μου που χρειάζονται 5 volt.

    Αυτό που βασικά πρέπει να προσέξετε είναι οτι ο πυκνωτής 4700μf/25v πρέπει να είναι στα 25V γιατί στα 16V που έβαλα ζεσταινόταν!
    (Η τάση στο αυτοκινητο κυμαίνεται απο 12,5 εως 15 volt περίπου)
    Επίσης οι αντιστάσεις πρέπει να ειναι ακριβείας metal film.
    Μετρώντας το μου έβγαλε τάση +5,07volt ενώ αν δεν θέλετε να βάλετε αντιστάσεις 3Χ220ohm τοποθετήστε μια στα 670ohm
    αλλά εγώ δεν βρήκα στα 660ohm που απαιτεί και βέβαια ψήκτρα καλής ποιότητας όπως είναι αυτή στο σχέδιο.
    Όλες οι συνδέσεις έγιναν σε διάτρητη πλακέτα και δεν χρησιμοποίησα πουθενά καλώδια αλλά μόνο στην είσοδο και στην έξοδο.

    Τώρα αν θέλετε διαφορετική τάση στην έξοδο τότε σύμφωνα με τον τύπο υπολογίζετε την R2

    R1=220ohm

    R2=220X3=660ohm

    R2=R1X[(Vout/1,25)-1)]


    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ 21 Σεπ 2024, 11:34 am