electronic construction

Γραφτείτε στο φόρουμ Ηλεκτρονικές Κατασκευές και στηρίξτε τη προσπάθεια μας με τη παρουσία σας να καταθέτουμε γνώσεις περί ηλεκτρονικών νέων, κατασκευών και άλλων γενικών πληροφοριών, η εγγραφή είναι απλή και σύντομη, γίνεται μέλος και στηρίξτε την ομάδα μας, σας...

Ευχαριστούμε....

electronic construction

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Greece


    Control Panel

    Electron
    Electron
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 440
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2012
    Τόπος : Greece

    Control Panel Empty Control Panel

    Δημοσίευση από Electron Τρι 12 Ιουν 2012, 2:47 pm

    Control Panel

    Αποφάσισα να φτιάξω μια κονσόλα για να μπορώ να διαχειριστώ κάποια φωτορυθμικά, μηχανή καπνού και dimmer.
    Στο ίντερνετ βρήκα κονσόλες αλλά οι τιμές ήταν λίγο τσουχτερές.
    Έτσι έψαξα υλικά για της κατασκευή της. Αλουμίνιο σασσι, διακόπτες, λαμπάκια, και διάφορα άλλα μικροανταλακτικά.
    Το κόστος ήταν σαφώς πιο χαμηλό αλλά και η ευχαρίστηση όλη δικιά μου, αφού θα ήξερα ότι έχω κοπιάσει να τη κατασκευάσω εγώ.

    Η κατασκευή της ξεκίνησε με τον σχεδιασμό της πρόσοψης για να καλύπτει τις ανάγκες μου.


    Control Panel Lightconsolecasea

    Στη συνέχεια, αφού βρήκα τα υλικά που χρειαζόμουν και τα παρέλαβα άρχισε η κατασκευή.

    Το σασσι που επέλεξα


    Control Panel Dscf1525n

    Ο σχεδιασμός πάνω στο αλουμίνιο και το τρύπημα για τα υλικά.

    (Η επιφάνεια της κονσόλας είναι καλυμμένη με μια λεπτή μεμβράνη για να μη χαραχτεί αλλά και να μπορούμε να σχεδιάσουμε και να σημαδέψουμε με ένα μαρκαδόρο σημεία για να γίνουν οι κατάλληλες υποδοχές.
    Μετα το τρύπημα μπορούμε να βγάλουμε τη μεμβράνη
    ).

    Control Panel Dscf1526q

    Τοποθέτηση των εξαρτημάτων στο πάνελ.

    Control Panel Dscf1527t

    Control Panel Dscf1528j

    Και τέλος μας απομένει η εσωτερική συνδεσμολογία που θα γίνει της επόμενες ημέρες και που θα αναρτηθούν και οι υπόλοιπες φώτο...


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ 16 Μάης 2024, 6:01 pm